Gerda Kroom - Tervise ja pikaealisuse saladused. 365 idamaist tervisenõuannet Страница 5

Тут можно читать бесплатно Gerda Kroom - Tervise ja pikaealisuse saladused. 365 idamaist tervisenõuannet. Жанр: Домоводство, Дом и семья / Здоровье, год неизвестен. Так же Вы можете читать полную версию (весь текст) онлайн без регистрации и SMS на сайте «WorldBooks (МирКниг)» или прочесть краткое содержание, предисловие (аннотацию), описание и ознакомиться с отзывами (комментариями) о произведении.
Gerda Kroom - Tervise ja pikaealisuse saladused. 365 idamaist tervisenõuannet

Gerda Kroom - Tervise ja pikaealisuse saladused. 365 idamaist tervisenõuannet краткое содержание

Прочтите описание перед тем, как прочитать онлайн книгу «Gerda Kroom - Tervise ja pikaealisuse saladused. 365 idamaist tervisenõuannet» бесплатно полную версию:
See raamat on pühendatud Hiina ja Tiibeti meditsiinitraditsioonidest lähtuvatele nõuannetele tervislike eluviiside järgimiseks. Idamaade meditsiini tugevus seisneb eelkõige haiguste profülaktikas. Vanades traktaatides osutatakse sellele, et meditsiini eesmärk pole mitte tekkinud häirete kõrvaldamine, vaid korra ja järjepidevuse säilitamine. Kui inimene on juba haigestunud, on haigusega võitlemine sama rumal kui janu korral allika otsimine. 365 iidset nõuannet toitumise, hingamise, jooga, enesemassaaži, raviretseptide ja paljude muude küsimuste kohta aitavad terviseprobleeme ennetada ja elukvaliteeti tõsta ka tänapäeval.

Gerda Kroom - Tervise ja pikaealisuse saladused. 365 idamaist tervisenõuannet читать онлайн бесплатно

Gerda Kroom - Tervise ja pikaealisuse saladused. 365 idamaist tervisenõuannet - читать книгу онлайн бесплатно, автор Gerda Kroom

Nõuanne nr 63

Kaunviljaliste ja nuikapsa kasulikkus

Söödaoad ja hiireherned on kasulikud kõrge lima ja tuule korral, neist on abi astmanähtude, röga kogunemise ja hemorroidide puhul. Võivad aidata hambahaiguste korral, kuid vere- ja sapihaiguste puhul võivad olukorda halvendada.

Hernes aitab koguda kahjulikke aineid kehas, on hea kõrge sapi puhul, haavade ja haavandite korral, aitab aedvilju seedida, suurendab söögiisu, kõrvaldab kehast üleliigse õlikoguse ja on tõhus struuma ravis. Herneõied on kasulikud verejooksu ja neeruhaiguste korral. Hernes on kahjulik lima-, tuule- ja külmahaiguste korral.

Aeduba rahustab tuulehäireid, suurendab füüsilist jõudu ja spermat. Kahjulik lima- ja sapihaiguste puhul.

Nuikapsas noorendab keha, kõrvaldab palaviku, ravib haavu, tugevdab närvisüsteemi. Kahjulik lima- ja külmahaiguste korral.

Nõuanne nr 64

Kartuli ja teiste aedviljade kasulikkus

Kartul aitab gastriidi, maospasmide ja kõhukinnisuse puhul, ennetab iiveldust. Kuid samas on kahjulik limahaiguste, rasvumise, astma, suguelundite haiguste, diabeedi ja impotentsuse korral.

Kabatšokk on kasulik kogu kehale, soodustab rinnapiima teket, on hea lõhede ja abstsesside puhul rinnanibudes, seemned aitavad hävitada baktereid.

Mais alandab sapi tugevnemisest tekkinud kuumust, aga ka põletikke, on kasulik valgevooluse, kusepeetuse, mürgituste ja kõhukinnisuse korral. Võib esile kutsuda lima- ja külmahaiguste vähese ägenemise.

Baklažaan on soodne vere- ja kuumahaiguste korral (põletikud, mürgitused), aitab haavandilise koliidi korral, ravib lõhesid piimanäärmetes, nahahaigusi (sügelus) ja kusepeetust, alandab ka kõrget vererõhku. Kahjulik kroonilise kõhulahtisuse ja nõrga seedimise korral.

Nõuanne nr 65

Porgandi, kurgi ja tomati kasulikkus

Porgand taastab verd, tugevdab maksa, rahustab kuumust, aitab mürgituste, nägemise nõrgenemise (selitab nägemist) ja kõhukinnisuse korral, pehmendab karedat nahka ja on hea vähi profülaktikaks. Võib olla kahjulik nõrga seedimise korral.

Kurk rahustab kuumust, leevendab tugevat janu, aitab kusepeetuse, kuumast tingitud kõhulahtisuse, kõrge vererõhu ja gastriidi puhul. Võib olla kahjulik nõrga seedimise ja külmahaiguste korral.

Tomat ravib verehaigusi (üldtoksikatsiooni põletikud), leevendab palavikku, kustutab janu, peatab verejooksu, aitab seedida seedimata toitu, parandab nägemist ja on hea hüpertooniatõve korral. Võib olla kahjulik nahale, toorelt tarvitades ei sobi lümfihaiguste ja peavalude korral. Keedetuna on kahjulik sapi- ja verehaiguste korral.

Nõuanne nr 66

Soja, kasekäsna, merikapsa ja päevalille kasulikkus

Soja pärsib tuult, võitleb mürkidega, soodustab kuseeritust ja alandab turseid.

Kasekäsn on kehale kasulik, ergutab kopse, peatab verejooksu ja leevendab valu.

Merikapsas (lehtadru) on väga kasulik struuma ja kurgupõletiku korral, aitab seedida toitu, on abiks neelamisraskuste ja vedelikupeetuse puhul, kasulik kaariese profülaktikaks. Kahjulik nõrga maotegevuse ja üldse nõrga tervise korral.

Päevalill parandab neerufunktsioone, annab jõudu närvidele ja lihastele, aitab limast tingitud köha ja röga kuhjumisel, on kasulik tuulehäirete, peapöörituse, kõrvakohina ja rasedustursete puhul. Kahjulik tugevama sapi ja kõrge palaviku korral.

Nõuanne nr 67

Küüslaugu, rõika, naeri ja rabarberi kasulikkus

Küüslauk rahustab tuulehaigusi, aitab kõhuspasmide, kasvajate, tursete, bakteritest tingitud nakkuste, lümfihaiguste, astma ja külmetuse puhul, sobib mürgituste tagajärgede raviks, tõstab kehatemperatuuri, tugevdab mao tööd ja parandab söögiisu. Samuti on kasulik unetuse korral. Kahjulik sapihaiguste ja urkepõletiku puhul, kutsub esile kõrvetisi suus ja maos.

Rõigas toetab seedimist, väljutab röga, aitab kurguhaiguste, haavade ja tuulehaiguste puhul, on hea profülaktiline vahend külmetuse ja tsüsti puhul. Mõjub hästi astma, kusepeetuse ja kõhulahtisuse korral. Kahjulik sapi-, vere- ja kuumahaiguste korral.

Naeris leevendab tuulehäireid ja turseid, põletab rasvu. Kahjulik tugeva sapi ja kõhulahtisuse korral.

Rabarber ravib lima ja tõstab söögiisu.

Nõuanne nr 68

Peedi, selleri ja spargli kasulikkus

Peet tugevdab verd, aitab palaviku, tugeva sapi, mürgituse, düsenteeria, nahahaiguste, vistrike ja rakkude puhul. On kasulik ka haavandite ja vereoksendamise korral. Kahjulik, kui magu on nõrk.

Seller alandab kuumust, aitab kopsuhaiguste, pohmeluse ja janu puhul, tõstab söögiisu, on abiks mao kuumusest tingitud oksendamisel, vereseguse uriini ja kusepeetuse puhul, alandab vererõhku. Kahjulik lima- ja külmahaiguste ja madala vererõhu puhul.

Spargel parandab vere seisundit, annab kehale jõudu, põletab kuhjunud röga ja rasvu, aitab diabeedi, väsimuse ja impotentsuse puhul. Kahjulik kõhulahtisuse, kusetrakti nakkuste, podagra ja pöiatursete korral.

Nõuanne nr 69

Kõrvitsa ja roheliste kultuuride kasulikkus

Kõrvits aitab röga puhul kopsudes, hingamisprobleemide, hemorroidide ja parasiitide esinemisel organismis, mäda tekke ja kusepeetuse korral, annab energiat maksale ja neerudele. Kahjulik nõrga seedimise ja rõhumise korral rinnus ja selja ülaosas.

Lillkapsas rahustab põletikke, ravib tuulehäireid ja toetab kaalu. Kahjulik lima- ja külmahaiguste, podagra ja artriidi puhul.

Salat parandab vere seisundit, suurendab rinnapiima hulka ja reguleerib peristaltikat.

Spinat parandab maksa ja vere funktsioone, kustutab janu, aitab toitu seedida, on hea kõhukinnisuse, kanapimeduse, hemorroidide ja kipituse korral suus, keelel ja nahal, on kasulik rinnaga toitvatele emadele, parandades nende piima kvaliteeti. Kutsub esile vererõhu tõusu ja kõhulahtisuse.

Nõuanne nr 70

Maitserohelise kasulikkus

Salatkress on hea vere ja lümfivedeliku puhastamiseks, põletike raviks ja röga puhul kopsudes, vähendab vedelikupeetuse tõttu tekkinud turseid. Kahjulik nende haiguste korral, mille puhul põrn on suurenenud.

Sibul aitab kaasa seedimisele ja soodustab und, aitab tuule- ja limahaiguste puhul, peatab verejooksu, on hea profülaktiline vahend jämesoolevähi korral. Kahjulik tugeva sapi, palaviku, samuti halva kehalõhna ja ohtra higistamise puhul.

Porrulauk parandab toidu seedimist, aitab tuule- ja limahaiguste puhul, bakteritest põhjustatud haiguste, kasvajate ja tursete ning kurgupõletiku korral. Kahjulik sapist tingitud kuumuse ja urkepõletiku korral, kutsub esile ebameeldiva kehalõhna.

Nõuanne nr 71

Puuviljade kasulikkus

Banaan ravib õhuhaigusi.

Apelsin ravib sapihaigusi.

Sidrun ravib sapi- ja limahaigusi.

Greip ravib õhuhaigusi.

Arbuus ravib õhu- ja sapihaigusi.

Melon ravib õhuhaigusi.

Viinamari ravib kuumust, on kasulik kopsudele, ravib õhu- ja sapihaigusi.

Virsik on kasulik südamele, ravib õhuhaigusi.

Aprikoos ravib sapihaigusi.

Õun ravib õhu- ja sapihaigusi.

Maasikas ravib sapi- ja limahaigusi.

Ananass ravib õhu- ja limahaigusi.

Vaarikas ravib tuule- ja kuumahaigusi.

Astelpaju ravib limahaigusi.

Mango, küdoonia, hurmaa ravivad maohaigusi.

Granaatõun ravib lima- ja tuulehaigusi, on kasulik südamele ja maole, tõstab söögiisu.

Kuslapuu ravib limahaigusi.

Nõuanne nr 72

Pähklite ja vürtside omadused

Enamasti võivad kõik pähklisordid (kreeka pähkel, maa-, kookos-, seedripähkel, fundukk jt) tugevdada keha energiat, mistõttu neid kasutatakse energiavaegusega seotud haiguste (tuulehaigused) raviks. Samas tuleb inimestel, kel on tugev limasüsteem, nende tarbimist piirata või neist üldse loobuda.

Sool toob välja toidu maitse, parandab toidu seedimist ja reguleerib pärasoole funktsioone.

Must pipar ravib limahaigusi ja tõstab söögiisu.

Punane pipar ravib tuulehaigusi, suurendab kehasoojust ja soodustab head seedimist.

Köömen ravib tuule-, sapi- ja limahaigusi.

Harilik vürtsköömen rahustab tuult, ravib limahaigusi ja seedimatust, on kasulik ka kuumaga kaasnevate kopsuhaiguste puhul.

Nõuanne nr 73

Vürtside kasulikkus

Koriander on kasulik intensiivse tuule puhul, ravib kuumaga kaasnevaid maohaigusi, limahaigusi ja kustutab janu.

Kurkum on hea mürgituste puhul ja palaviku ajal.

Ingver tekitab soojust, suurendab mao võimet toitu seedida, soodustab söögiisu, ravib tuule- ja limahaigusi.

Kaneel tugevdab mao ja maksa tööd, ravib kõhulahtisust ja tuulehaigusi.

Muskaatpähkel ravib tuulehaigusi ja seedimatust, on parim südamehaiguste puhul.

Kardemon (tavaline) ravib neerude külmust (ebapiisavat tööd) ja tuulehaigusi.

Kardemon (aromaatne, must) parandab mao, põrna ja kõhunäärme ebapiisavat tööd.

Nelk ravib tuulehaigusi ja kurgu kähedust.

Nõuanne nr 74

Magusad maitseained

Valge suhkur ravib sapihaigusi ning kuuma- ja verehaigusi (põletikuprotsessid).

Pruun suhkur (või siirup) on hea tuulehaiguste puhul, parandab seedimist ja annab neerudele energiat. Ei tasu tarbida puhtal kujul, vaid ainult koos pudru, tee ja võiga.

Mesi ravib lümfihaigusi (ehk enamikku nahahaigustest, peamiselt märgi, paljusid liigesehaigusi, erinevaid turseid). Hea kõhnumiseks, annab peaajule energiat, toetab põrna ja nahka. Kasulik ka siis, kui organismis kombineeruvad kuum ja külm.

Nõuanne nr 75

Vee omadused ja kasulikkus

Vesi rahustab sappi ja suurendab tuult.

Parim vesi on see, mis voolab puhtas kohas, päikese, kuu ja tuule mõju all. Selline vesi ei tee kahju maole ega kurgule ning hoiab tervist.

Kuivemates paikades on vesi hea ja kerge, niisketes aga halb ja raske. Kõige halvem on vesi neis kaevudes, mis jäävad päikesele, kuule ja tuulele kättesaamatuks, selline vesi on soolane ja sogane.

Vihma- ja jäävesi on jahe, kerge ja pehme, kustutab hästi janu, leevendab haigusi ja muudab selgemaks mõistuse, olles justkui ravimi eest. Kuid tänapäeva ökoloogiat silmas pidades pole vihmavesi enam nii tervislik.

Jõevesi on hea reostamata kuivades paikades, mis päeval soojenevad päikesevalguse toimel, öösel aga jahtuvad kuu- ja tähevalguse mõjul.

Merevesi on küllastunud soolast, see ergutab tuult, sappi ja lima.

Metsavett võib tarvitada ainult keedetult.

Nõuanne nr 76

Mineraalvee omadused

Raviomadustega mineraalveed, mida võib tarvitada seespidiselt:

√ magusamaitseline vesi ravib tuulehäireid;

√ mõrumaitseline puhastav (lahtistav) vesi ravib sapihäireid;

√ hapul veel on oksendama ajav toime, ravib limahäireid;

√ hapukasmagus mõrumaitseline vesi ravib kroonilisi haigusi, millega kaasnevad kahjustused maos, maksas ja soolestikus;

√ mõrumagus vesi ravib tuule- ja sapihaigusi;

√ mõruhapu vesi ravib lima- ja sapihäireid:

√ magushapu vesi ravib lima- ja tuulehäireid.

Nõuanne nr 77

Vee kasulikkus

Jahe voolav vesi kõrvaldab peapöörituse, minestuse, iivelduse, mürgituse, pohmeluse, kõrge kehatemperatuuriga kaasneva sapi või vere ülekülluse, väsimuse, janu ning keha liigse tüseduse.

Keedetud vesi soodustab seedimist, ravib limast tingitud kõhupuhitusi, värsket külmetust ja nakkuslikku kuumust. Kui aga keedetud vett säilitatakse kauem kui üks ööpäev, siis ergutab ta tuult, sappi ja lima.

Kui on vaja vett keeta selleks, et muuta ta joogikõlblikuks, tehakse seda teatud kindlal moel:

√ suvel ja talvel, aga ka ühtlase niiskusega paikades keedetakse vett nii, et 2/3 lastakse ära aurata ja jäetakse järele vaid 1/3 kogusest;

√ kevadel ja niiskes paigas, kus vesi tõstab põhjast sadet, keedetakse vett nii, et 3/4 lastakse ära aurata ja jäetakse järele vaid 1/4 kogusest;

√ sügisel ja kuivades paikades, kus vesi on kerge, aurutatakse vett seni, kuni jääb järele 1/2 kogusest.

Nõuanne nr 78

Riisitoitude toime

Vedel riisipuljong hajutab haiguse riismeid, normaliseerib seedimise, tasakaalustab keha funktsioone, kustutab janu, viib tuule, sapi ja lima tasakaalu, suurendab mao võimet toitu seedida ja muudab kanalid seestpoolt paindlikeks.

Paksem riisipuljong tõstab mao võimet toitu seedida, kustutab nälga ja janu, taastab tasapisi nõrgenenud keha ja kõrvaldab gaasidest tingitud kõhukinnisuse.

Riisipuder peatab kõhulahtisuse, tõstab söögiisu ja kustutab janu.

Need riisikeedused on head kõhulahtisusest tingitud kurnatuse korral.

Ravieesmärkidel tuleb riisi keeta veega ja lisada vürtse (ingver, pipar jmt). Kui keeta riisi liha-puljongi või piimaga, on ta raske ja halvasti seeditav.

Praetud riis (või riisi popkorn) peatab kõhulahtisuse ja aitab luumurdudel paraneda.

Nõuanne nr 79

Teraviljasupid

Poolküpsetest teraviljadest keedetud supp tekitab kõhukinnisust ja aeglustab mao tööd, mistõttu see on kahjulik.

Kui teri pisut praadida, on neid kergem seedida.

Külmad, veidi praetud odraterad suurendavad füüsilist jõudu, aga jahuks jahvatatuna ja klimpidena keedetuna muutuvad nad kergeks ja hästi seeditavaks.

Kergelt praetud odraterad koos kuuma vee, tee või veiniga on kergesti seeditavad, nad soodustavad kõhnumist ning kõrvaldavad tuule, sapi ja lima puudused.

Lihapuljongid taastavad kurnatud keha, pakuvad füüsilist rahuldust ja ravivad tuulehaigusi.

Nõuanne nr 80

Toidu säilimise tähtajad

Veega valmistatud toite (supid, pudrud jt) ei tohi säilitada üle ühe ööpäeva, ka mitte külmkapis, sest muidu muutuvad nad raskesti seeditavaks ja pärsivad mao tööd.

Leib, saiakesed ja vormiroad on tahked toiduained, neid küpsetatakse, seega võib neid ka kauem säilitada.

Tooreste aed- ja puuviljade omadused külmas hoituna praktiliselt ei muutu. Toore külmutatud liha omadused muutuvad pärast mitu kuud kestnud säilitamist soojemaks ja seepärast pole see kahjulik.

Nõuanne nr 81

Toitumine kevadel ja sügisel

Kevad (aprill-mai). Talvest on loodusesse jäänud külm, väheliikuva eluviisi ja külma tõttu on inimkehasse kogunenud lima. Kevadel lima valguse ja soojuse mõjul sulab, tekitades limahaigusi. Sel perioodil on hea mõru, kõrvetava ja parkiva maitsega, kore ja kerge toit: vana oder, mesi, keedetud vesi, ingverikeedus, vürtsid, laagerdunud vein.

Sügis (oktoober-november). Suve vältel koguneb sapp, mis sügisel «ärkab». Seepärast on nüüd kasulik magusa, mõru ja parkiva maitsega, omadustelt jahe toit ja jook: riis, oder, kaunviljalised, mesi, valge suhkur, piim, hapupiimatooted.

Ei sobi rasvane toit, seesamiõli, alkohol.

Nõuanne nr 82

Toitumine suvel

Varasuvi (juuni-juuli). Sel perioodil kaotab organism tugeva päikesekuumuse tõttu oma jõudu. Pole tingimata vaja palju süüa, pigem peab toit olema kerge, jahe ja õlirikas, samuti on vajalik tunnetada magusat, mõrult parkivat maitset. Sobivad hästi keedetud riis, piim, värske või, sea-liha, hapupiimatooted, keedetud ja jahutatud piim koos suhkruga ning veega lahjendatud alkohol.

Перейти на страницу:
Вы автор?
Жалоба
Все книги на сайте размещаются его пользователями. Приносим свои глубочайшие извинения, если Ваша книга была опубликована без Вашего на то согласия.
Напишите нам, и мы в срочном порядке примем меры.
Комментарии / Отзывы
    Ничего не найдено.